Grattis till Thea Junfors som representerar IBK Hudik samt Elin Jörmgård och Alicia Eklund som har IBK Hudik som morderklubb, som alla blivit uttagna till Talang 17!
————————————
Vad är Talang 17:
Talang 17 är en del av Svensk Innebandys utvecklingstrappa och fungerar som en inspirerande lägerdag för unga spelare som drömmer om att en dag dra på sig den blågula tröjan.
-
Varje år samlas runt 140 tjejer och killar från hela landet på fyra orter. Under en dag varvas teori och praktik, med ledning av U19-staberna som delar med sig av sina erfarenheter om vad som krävs för att nå en elitkarriär.
-
För många spelare är Talang 17 den allra första kontakten med landslagsverksamheten – en chans att känna på tempot och få en tydligare bild av vilka spelarbeteenden som efterfrågas i ett U19-landslag.
-
Årets upplaga riktar sig till spelare födda 2008 och arrangeras under vecka 38 och 39 i Umeå, Uppsala, Mariestad och Växjö.
————————————
#HelaStadensLag
❤️🤍